Будьте завжди в курсі!
Дізнавайтеся про акції та знижки першими
Новини
Всі новини
Монтаж ВОЛС: 6 кроків обробки оптичного кабелю
Однією універсальної технології оброблення оптоволоконного кабелю для монтажу немає. Під кожну муфту - своя специфіка, яка обумовлена в інструкції до неї. Може знадобитися повністю відрізати кевларові нитки або навпаки, залишити і затиснути їх в кріпленні, обрізати силовий елемент або навпаки, передбачити достатню його довжину.
Загальна рада - обов'язково дотримуватися приписаної довжини звільняємих при обробленні волокон, не робити їх занадто короткими. Інакше при укладанні виникнуть труднощі. При цьому кожен крок розробки кабелю має свої практичні нюанси - ось про них ми і поговоримо в цій статті. І почнемо з інструментів, які використовуються професійними монтажниками і пайовиками оптоволокна.
Інструменти для оброблення оптичного кабелю
Основний арсенал монтажника-спайника оптоволоконних мереж для обробки кабелю:
- Ніж-стриппер;
- Тросокуси;
- Плужковий ніж;
- Стриппер для модулів;
- Стриппер-прищіпка;
- Розчинник гидрофобной мастила D-Gel;
- Плоскогубці;
- Макетний ніж.
А також бокорізи, стяжки, пляшечка зі спиртом, викрутки та рукавички.
Оброблення і монтаж оптичного кабелю в муфту покроково.
Перше, що потрібно зробити, якщо кабель довго зберігався у вологому середовищі без гідроізоляції торця - відрізати й викинути приблизно 1 метр кабелю. Оптоволокно і інші елементи конструкції втрачають свої якості при тривалому впливі вологи. Особливо це стосується оптичного кабелю з армуванням кевларовими нитками. Вони відмінно вбирають і «передають» вологу на багато метрів. Згодом, якщо такий кабель прокласти поряд з високовольтними лініями, волога в кевлара стане провідником струму і в підсумку - причиною псування кабелю.
Крок 1. Зовнішня оболонка та трос
Для оброблення зовнішньої оболонки використовуємо ніж-стриппер - або стандартний для оптоволокна, або той, який використовується для оброблення силового кабелю. Виставляємо потрібну товщину розрізу, закріплюємо ніж на кабелі і кілька разів (5-10) повертаємо навколо осі. Виходить кругової розріз. Тепер від нього робимо два поздовжніх в напрямку кінця кабелю - і оболонка розпадається на 2 половинки.
Важливо: Товщина розрізу повинна бути виставлена точно. Якщо він вийде занадто глибоким - є ризик розрізати оптичні волокна, або ж затупити лезо ножа об броню. Найнеприємніше, що тут може бути - після зварювання і закінчення монтажу в муфту виявити, що одне з волокон вискочило з кабелю, тому що було пошкоджено при розрізі. Якщо ж розріз буде дрібним - доведеться витрачати час, щоб здерти оболонку. При роботі з різними типами кабелів завжди пробуйте розріз на кінчику нового кабелю - щоб перевірити, чи правильно виставлена товщина розрізу. Трос для підвісу в кабелях типу «вісімка» перекушується тросокусамі, його оболонка від основної оболонки кабелю відділяється ножем.
Крок 2. Броня, гофроброня та кевлар
Залежно від виду муфти кевлар, гофроброні або броню з дроту може знадобитися вирізати в повному обсязі, залишивши якусь частину для кріплення. Також броня і гофроброні можуть використовуватися для заземлення кабелю - також потрібно буде залишити невеликий відрізок.
Вид броні
|
Метод обробки | |
Броня сталевими дротами | Найкраще таку броню викусивать тросокусамі, по 3-4 прута. Можна використовувати бокорізи, але зусиль і часу в цьому випадку витрачається значно більше. | |
Броня гофрованою сталевою стрічкою | Оброблення вимагає особливої обережності, тому що прим'ята під інструментом гофроброня або її гострі краї можуть пошкодити модуль, включаючи оптоволокно. Стандартно розрізається поздовжньо плужковим ножем (ніж потрібно брати посилений). | |
Кевларова броня | Кевлар краще не різати звичайними ріжучим інструментом - швидко тупиться. На ножицях для різання кевлара повинні бути керамічні накладки. Або користуємося тросокусамі. |
Крок 3. Внутрішня оболонка та гідрофобне просочення
Для розрізання внутрішньої оболонки (вона є не у всіх кабелях) використовують:
- Звичайний макетний ніж (потрібно хороший досвід і вправність, тому що великий ризик пошкодити модуль з оптоволокном);
- Такий самий ніж-стриппер, як і для зовнішньої оболонки, але виставлений на іншу товщину розрізу. Діємо дуже точно і акуратно, тому що оптоволокно все ближче. Найкраще тримати під рукою два ножа-стриппера - один з настройками на зовнішню оболонку кабелю, інший - для більш тонкого розрізу внутрішньої оболонки.;
- Стриппер-прищіпка.
Тепер перед монтажником залишаються модулі з оптоволокном, зверху покриті плівкою, переплетенням ниток і гідрофобом (все це разом, або ж в різних комбінаціях). І ось тут знадобяться рукавички - працюємо саме в них, бо гидрофобне мастило - дуже неприємна і важко змиваєма з рук рідина.
-
Тонка плівка, якщо вона є - легко зрізається ножем;
-
Нитки видаляються вручну або спеціальним гачком, який є на деяких моделях ножів-Стрипер;
-
Беремо серветки, рідина D-Gel ( «апельсинка») - її можна замінити бензином (якщо працюємо на відкритому повітрі) і ретельно очищаємо модулі від усього;
-
Після загального очищення точно також очищаємо кожен модуль окремо, після чого протираємо спиртом.
Деякі застосовують більш швидкий і «чистий» метод: НЕ обробляють кабель до модулів повністю, очистивши тільки невелику ділянку, з півметра. На ньому надкушують оболонки модулів і стягують все разом - модулі, нитки, плівку і т.д. - як панчоху. Однак при всій економії часу цей спосіб загрожує пошкодженням волокон, якщо прикладена зусилля виявиться занадто великим. Особливо це небезпечно в зимовий час, коли гидрофобне мастило густіє.
Крок 4. Обробляємо модулі
Якщо оптоволоконний кабель монотубний і його модуль виконаний у вигляді твердопластіковой трубки - робиться круговий надріз невеликим труборізом і обережно, щоб не пошкодити волокна, модуль надламується. У випадку з наявністю декількох модулів все складніше. По-перше, поки ви працюєте з одним, вам потрібно притримувати інші, які активно лізуть під руки. По-друге, сам кабель знаходиться на вазі і це не дуже зручно. Найкраще виконувати цю роботу вдвох.
Порожні модулі-заглушки вирізаємо під корінь. Модулі з оптоволокном надкушує спеціальним Стрипер модулів. Знову дуже важливо вибрати правильну глибину розрізу, так як що? Правильно, оптоволокно в безпосередній близькості від інструменту.
Важливо: На стрипері модулів є спеціальна собачка, що блокує зворотний хід. Часто буває так, що вона спрацьовує як раз в момент надкусування модуля. Ви не можете розтиснути стриппер назад, єдиний спосіб звільнити фіксатор - ще раз надкусити модуль, що загрожує пошкодженням волокон. Тому за становищем собачки-фіксатора потрібно стежити. Не можна стягувати модулі з волокон з великим зусиллям, це може пошкодити їх і позначиться на якості зв'язку в подальшому. Краще звільняти повільно, частинами.
Крок 5. Очищення волокон
Волокна, призначені для монтажу і зварювання повинні бути ідеально цілими і ідеально чистими. Спочатку протираємо їх в наступній послідовності:
-
Безворсові сухі серветки - 3-4 штуки - видаляємо гідрофоб;
-
Безворсові серветки, змочені спиртом (етил, ізопропіл).
Дорогі серветки на практиці часто замінюються якісної туалетним папером (неароматизований).
Потім волокна ретельно оглядаються на предмет цілісності. Навіть якщо лакове покриття пошкоджене зовсім небагато - краще обробити кабель заново. Витрати часу будуть набагато нижче, ніж якщо доведеться повертатися сюди через деякий час і повторювати процес зварювання оптоволоконного кабелю від початку до кінця.
Крок 6. Монтаж в муфту
Перед закладом оптоволоконного кабелю в муфту на нього обов'язково надаватися термоусадка (за винятком тих конструкцій, де кабель фіксується в сирій гумі). Це поліетиленова трубка, яка під впливом високої температури «вмощується» і щільно охоплює кабель і патрубок муфти. Тим самим герметизується вхід кабелю. Крім того, це додатковий елемент фіксації. Робиться усадка після завершення робіт, тому що якщо під час зварювання щось піде не так - не потрібно буде витрачати час на видалення застиглої плівки.
Усадку можна проводити паяльною лампою, будівельним феном або газовим пальником. На практиці дуже зручно використовувати конструкцію з туристичного балончика з газом і маленької конфорки. Далі кабель фіксується в муфті або кросі - згідно з інструкцією до них, і починається наступний етап - власне зварювання оптоволокна.
Оплата:
- Безготівкова
- Накладений
платіж - Готівкова
- На карту